Osteoporoz, kalp krizi, depresyon, enfeksiyon, inme riski kadınları erkeklerden farklı etkiliyor!

Kadın erkek Biyolojisi Hakkında Araştırmalar sonuçlandıkça Elde edilen verilerin Tedavi yaklaşımlarında önemli Diğer kazanımlar sağlayacağını dile getiren ettik Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ettik Dr. Erkut Attar, “Kadınlar Günü” özelinde hangi sağlık Sorunlarının kadınları daha Fazla etkilediğini anlattı.

"OSTEOPOROZ KADINLARDA ERKEKLERDEN DAHA YAYGIN"

Osteoporoz için risk faktörlerinin başında kadın olmak geliyor. Erkut Attar, sözlerine devam etti: “Üstelik menopozla birlikte yumurtalıklarda östrojen hormon üretiminin azalması kemik kaybına neden olmaktadır. Dolayısıyla tüm bunlar kadınları osteoporoz daha riskli gruba sokmaktadır. Genç kadınlarda da erken yumurtalık yetmezliği veya erken menopoz kemik kaybının daha genç yaşlarda başlamasına neden olabilmektedir. Menopozla birlikte ortaya çıkan en büyük sorunlardan biri de kadınlarda kalp ve damar hastalıklarındaki artışlardır. ”

KADINLARDA KALP KRİZİ BELİRTİLERİ FARKLI OLABİLİR

İnsan ölümlerinde ilk yayın kalp hastalıkları bulunmaktadır. Her iki cinsinde bakıldığında göğüs ağrısı en yaygın belirtilerin başında geliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. , kriz yaşanmadan önce bir aydan daha uzun süre en az bir semptom yaşadığını gösteriyor. Bunun dışında, uykuda, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı, kaygı bozukluğu, sırt ve omuz bölgesinde ağrı da kadınlarda kalp krizi belirtileri arasında yer alıyor. Menopoz döneminden sonra da östrojen hormonu seviyesinin düşmesine bağlı olarak kalp krizi riskinin arttığı biliniyor. Bu Kısaca kadınlarda şiddetli göğüs ağrısı, bir veya iki kola birden yayılan ağrı, hızlı veya düzensiz kalp atışı, midede ağrı veya rahatsızlık ve terleme kalp krizi belirtileri yer alıyor. Önemli olan, bu yakınmaların farkına varmak ve olabildiğince hızlı bir şekilde hekime ulaşmaktır. ”

“KADINLARDA DEPRESYON RİSKİ ERKEKLERE ORANLA İKİ KAT DAHA FAZLA”

“Araştırmalara göre oranla daha fazla depresyon yaşıyor ortaya çıkıyor” diyen Prof. Dr. Erkut Attar, “Dünya Sağlık Örgütüne göre de ruh sağlığında cinsiyet önemli bir belirleyici olmaktadır. Kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları gerginliklerde ve depresif bozukluklarında hormonal rol oynadığı düşünülmektedir. Kadınlarda özellikle endometriozis (çikolata kisti) nedeniyle ortaya çıkan kronik ağrıların da depresyon ve uykularıyla birlikte görülebildiğini biliyoruz. Bununla birlikte, erkeklerin yaşadıkları ruh hali değişikliğini kabul edip tedavi alma olasılıklarının da düşük düşük olduğu görülüyor ”diye konuştu.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI KADINLARDA DAHA SIK GÖZLENİYOR

İdrar yolu enfeksiyonları erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülüyor. Araştırmalar, yaklaşık% 40'ının yaşamlarının bir döneminde bir idrar yolu enfeksiyonu öğretildiğini gösterirken erkeklerde bu oran% 12'ler seyrediyor. Dr. Erkut Attar “Bunun temel nedeninin kadın anatomisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Erkut Attar“ Kadın üretra açıklığı anüse yakın oluğu için, anüsten üretraya bakteri geçişi daha kolay olabilmektedir. Ayrıca bazı araştırmalar, daha düşük östrojen seviyeleri nedeniyle menopozdan sonra da kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının arttığını gösteriyor ”diye konuştu.

KADINLAR OSTEOARTİDE DAHA EĞİLİMLİ

Artritin en yaygın şekli olan osteoartrit eklem ağrısı, eklemlerde sertlik ve ödemle kendini gösteren bir sorun. Milyonlarca insanı etkileyen bu kadınları erkeklerden daha fazla etkiliyor. Bu verinin araştırmalarla da Ortaya konduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar ettik, bilgileri şu aktardı: “Araştırmalar, 50-60 yaş arası kadınlarda aynı yaş grubundaki erkeklere oranla yaklaşık 3.5 kat daha fazla el osteoartrit geliştiğini gösteriyor. Diz osteoartriti gelişmesi hakkında da kadınlarda erkeklerden% 40 daha fazlayken, kalça osteoartriti gelişme çağında da yine kadınlarda erkeklerden% 10 daha fazladır. Bu değişimin testi yine hormon seviyelerindeki ter, kas iskelet sistemindeki farklılıklar ve kadınlarda kilo almainin daha yüksek olması gösteriliyor. ”

KADINLAR ERKEKLERDEN DAHA FAZLA İNME GEÇİRİYOR

Erkut Attar, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve aile öyküsü hem kadınlar, hem de erkeklerdeki risk faktörleri olarak sıralandı. Ancak, gebelik ve lohusalık migren ya da baş ağrısı sıklığı ve diğer kadınlara özel risk faktörleri arasında yer alıyor. Sanıldığının karşılığı, doğum kontrol hapları gebelik ve lohusalıkla kıyaslandığında daha az damar tıkanıklığına yol açtığı için genel popülasyonda inme oranlarının göreli olarak azalmasına neden olmaktadır. Diğer kısım, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda yumurtalık, rahim ve barsak kanseri daha az oranda görülmektedir. ”

MENOPOZ VE SONRASI KADINLARDA CİDDİ SAĞLIK SORUNLARININ DAHA SIK ORTAYA ÇIKTIĞI DÖNEMDİR

Menopoz döneminde kadın hayatını ve yaşam alanında önemli ölçüde etkileyen önemli ölçüde etki ve yumurtalık kanseri riskinin artacağına işaret eden Prof. Dr. Erkut Attar konuyla ilgili şu noktalara işaret etti: “Ortaya çıkardığı en ciddi sorunlardan biri meydana gelen kemik kayıplarıdır. Menopoz ile birlikte görülebilen kemik kayıpları kadının erken yaşlanmasına neden olabileceği, ileri yaşlarda özellikle ev kazalarına bağlı olarak ortaya çıkan kemik kırıkları yaşam kalitesi ve süresi uzerinde rol oynar. Menopoz döneminde ortaya çıkabilecek organ sarkmaları ve genellikle buna bağlı tip pelvik ağrı, cinsellikte sorunlar ve idrar kaçırma gibi yakınmalar kadın olan güvenini azaltmaktadır. ”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.